Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

RECYTACJA NA MEDAL

   W ostatni wtorek, 14 marca  w sali szkoleniowej Biblioteki Publicznej w Kępicach  odbył się Gminny Konkurs Recytatorski pod nazwą „Magia żywego słowa oczami polskich poetów”. Od lat jego celem jest  popularyzacja i promocja talentu dzieci i młodzieży, poszukiwanie nowatorskich interpretacji znanych utworów literackich a także doskonalenie warsztatu artystycznego uczniów.

 Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-III, IV-VI oraz gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów:  Patrycja Biernacka i  Michał Koziarek  z klasy 2 a (podopieczni pani Alicji Dworakowskiej) oraz Alicja Grabowska z klasy 1 c (podopieczna pani Agaty Koziarek).  Niestety trzy osoby wycofały się z udziału. Wszystko dlatego, że w tym roku zbyt późno do nauczycieli polonistów dotarła informacja o tym przedsięwzięciu, a uczniom trudno było w krótkim czasie opanować pamięciowo wybrane utwory. Zgodnie z obowiązującym regulaminem  gimnazjaliści musieli  nauczyć się deklamować  jeden wiersz oraz fragment prozy.     Trzyosobowe jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych w poszczególnych grupach. Każdy uczestnik starał się jak najlepiej wypaść i pokazać, że recytacja to tak naprawdę rodzaj sztuki, dzięki której sam recytujący a także odbiorcy mogą się przenieść w inną rzeczywistość i przez chwilę przeżyć coś niezwykłego.

Ostatecznie możemy mówić o zwycięstwie naszych reprezentantów, którzy w tej dziedzinie mają już spore doświadczenie i wiele sukcesów. Najlepsza wśród gimnazjalistów okazała się Patrycja Biernacka, która zajęła I miejsce. Przygotowała wiersz W. Broniewskiego pt. „Krzyk ostateczny” oraz fragment tekstu pt. „Na wózku”. Drugie miejsce zdobył Michał Koziarek, który recytował wiersz J. Tuwima pt. „Sokrates tańczący” oraz fragment powieści Aleksandra Minkowskiego zatytułowany „Miłość wymyślono w książkach” . Nasi uczniowie otrzymali nagrody książkowe i przepustkę do udziału w miasteckim konkursie recytatorskim o nazwie „ Ptaki i ptaszki polne”, który odbędzie się w kwietniu.

 Agata Koziarek


 

b_gimnazjum.jpg