Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

OSTATNIA WYCIECZKA GIMNAZJALISTÓW

        W dniach 14-18 maja br. uczniowie klas trzecich naszej szkoły wyjechali na wycieczkę, którą  w porozumieniu z wychowawcami : panią Agatą Koziarek, panią Mariolą Spychałą-Pestką oraz panem Janem Ginterem  zorganizowało słupskie  Biuro Podróży BELFER . Na trasie turystycznej znalazły się takie niezwykłe zakątki południowej Polski  jak: Kraków, Wieliczka, Czorsztyn, Szczawnica,  Wąwóz Homole,, Zakopane i Zator. Zaczepiliśmy też o Czerwony Klasztor na Słowacji, z którego wypłynęliśmy Dunajcem  w dwugodzinny rejs na pontonach.

         Pierwszy dzień w Małopolsce przebiegł pod znakiem deszczu. Nie popsuł on jednak nam humoru, bo zwiedzanie odbywało się głównie  pod dachem, a właściwie żebrowym sklepieniem  Katedry na Wawelu. Po intensywnej przechadzce trzema nawami oraz  kryptami świątyni udaliśmy się „Drogą Królewską” na Rynek, gdzie  był czas wolny na małe zakupy w |Sukiennicach i pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Adama Mickiewicza.

Kolejnym punktem wyprawy była Kopalnia Soli w Wieliczce, jeden z najlepiej zachowanych w |Polsce zabytków klasy zerowej i jedyny obiekt górniczy na świecie czynny bez przerwy od średniowiecza. Wyczerpujący, kilkugodzinny rajd coraz to niższymi kondygnacjami  wyrobiska rekompensowały niezwykłe  historie opowiadane przez przewodniczkę oraz zamykająca trasę  perła w koronie –Kaplica Św. Kingi, położona 101 metrów pod ziemią solna sala z ogromnymi , oświetlającymi  ją kryształowymi żyrandolami.

Po pełnym atrakcji dniu i długiej podróży autokarem  dotarliśmy wreszcie do Czorsztyna, gdzie zapewniono nam świetną bazę noclegową i gastronomiczną.

       Drugi dzień okazał się ciepły i słoneczny . Zaraz po śniadaniu  pojechaliśmy w kierunku wsi Jaworki , by wejść do rezerwatu przyrody  i  przemierzyć Wąwóz  Homole, będący częścią Małych Pienin. Tam  pan przewodnik – Damian Barylak zafundował nam delikatną wspinaczkę i zejście po niewielkich skalnych załamach, otoczonych większymi ścianami  gór i kaskadami potoku Kamionka, o krystalicznie czystej wodzie. Szum strumienia i niezwykłe krajobrazy zrobiły na każdym duże wrażenie, a rześkie powietrze pobudziło do dalszej aktywności.

 Stamtąd  przejechaliśmy do Szczawnicy, w której mogliśmy posmakować leczniczych wód zdrojowych po spacerze w  tamtejszym  parku. Następna w programie była wodna eskapada, czyli rafting Przełomem  Dunajca, z rozpoczęciem dwunastokilometrowej trasy od strony słowackiej, czyli w Czerwonym Klasztorze. Nikt się nie spodziewał, że trzeba będzie samodzielnie wiosłować w pontonach, pod czujnym okiem sternika. Liczyliśmy na spokojny rejs tratwą z flisakiem-gawędziarzem. Było to dla większości uczestników niezwykłe przeżycie, zwłaszcza że na siedmiu zakolach tej rzeki nieźle bujało i woda strumieniami wlewała się do środka. Część naszych  uczniów podeszła do spływu bardzo ambitnie i sportowo,  mobilizowała się w ramach grupy na pontonie, by prześcignąć innych. Było przy tym mnóstwo zabawy i niespodziewanych  zwrotów akcji. Całości przygód dopełniła wizyta w Zakopanem. Każdy, według uznania mógł spędzić jakiś czas na słynnych Krupówkach lub w ich okolicy.

Trzeci i ostatni dzień pobytu  koncentrował się całkowicie na Energylandii w Zatorze. To na tę atrakcję najbardziej czekała nasza młodzież. Po przekroczeniu progu parku rozrywki zaczęło się istne szaleństwo. Wszyscy do woli mogli  korzystać  z udostępnionych tam  4 stref zabawy. Wśród naszych uczniów znalazła się duża grupa śmiałków, którzy celowo kilka razy przeżywali chwile grozy na takich ekstremalnych urządzeniach jak: Roller Coaster Mayan, Formuła 1, stalowy wodny roller coaster Speed czy Space Gun, w którym gondole wykonują ruch obrotowy w przeciwnych kierunkach na szesnastometrowych  ramionach.  Oczywiście w przerwie był posiłek, a potem znów zabawa do ostatnich chwil otwarcia obiektu .

          Wycieczkę można uznać za bardzo udaną. Organizator zadbał o to, byśmy poznali kulturę, historię i walory krajoznawcze tego odległego regionu naszego kraju, a przy okazji dobrze się bawili, zachowując w pamięci najpiękniejsze chwile spędzone w gronie kolegów , koleżanek i wychowawców swoich klas. Na pewno na bardzo długo zachowamy te piękne wspomnienia.

Agata Koziarek

b_gimnazjum.jpg