Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

ZAANGAŻOWANI W PROFILAKTYKĘ

  Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Gminnym Konkursie Profilaktycznym organizowanym przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kępicach.  Dla poziomu gimnazjalnego wybrano w tym roku trudny, ale niezwykle istotny temat: „MOJE CIAŁO – NIE NA SPRZEDAŻ”.

 

W dzisiejszym świecie mnożą się sytuacje, kiedy to dzieci z różnych przyczyn – dla  szpanu, mody, poprawienia sytuacji finansowej, wchodzą w intymne relacje z dorosłymi i świadczą usługi seksualne za pieniądze lub prezenty. Niełatwo taki temat przedstawić w formie teatralnej, zwłaszcza nastolatkom, które w okresie dojrzewania odczuwają większy wstyd względem dorosłych i unikają poruszania z nimi tych kwestii. Jednak pani Agata Koziarek znalazła grupę uczniów, którzy podjęli wyzwanie i postanowili odegrać jak najlepiej powierzone role. Napisała scenariusz przedstawienia, które zatytułowała „Godność Kopciuszka”. Jego główną bohaterką jest nastoletnia Hanka, która, mimo pokornej natury, nie wytrzymuje w domu ciągłych ataków ze strony macochy oraz bierności ojca. Nieco zaniedbana dobra uczennica na chwilę staje się buntowniczką. Ulega wyrachowanym koleżankom ze szkoły, które nakłaniają ją do bliższych kontaktów z bogatym, starszym mężczyzną. Chcą, żeby Hanka, tak jak one, została galerianką. Na szczęście dziewczyna w ostatniej chwili uświadamia sobie, że jej godność i czyste sumienie są najważniejsze i wyraźnie przeciwstawia się tej niemoralnej sytuacji.

  Uczniowie bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Sumiennie ćwiczyli role, wspólnie z opiekunką przygotowali scenografię, tło muzyczne i prezentację multimedialną. Kiedy wystąpili 24 października w sali widowiskowej Biblioteki Publicznej w Kępicach, zdobyli uznanie nie tylko w oczach jury, ale też innych uczestników konkursu. Mimo że znowu nie mieli z kim rywalizować w swojej kategorii wiekowej, zasłużenie zdobyli I miejsce i bon na 400 zł.

Trzeba dodać, że w kategorii plakat nasze gimnazjalistki też nie miały sobie równych. Emilia Łoboda z klasy 3 b zajęła I miejsce, a III miejsce Alicja Grabowska z klasy 2 c - na marginesie odtwórczyni głównej roli w spektaklu. Prace do konkursu wybrała i zgłosiła pani Alicja Dworakowska.

Każda profilaktyczna akcja udowadnia, że warto poruszać choćby najtrudniejsze kwestie po to, by przez zabawę, artyzm i wspólną pracę uświadamiać młodym ludziom ich wartość i pokazywać, co w  życiu jest dobre, a co złe.

Agata Koziarek

b_gimnazjum.jpg