Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

ZAPROSZENI NA WESELE

   Nie można pominąć takiego wydarzenia kulturalnego, jakim jest Narodowe Czytanie. Po raz kolejny Biblioteka Publiczna w Kępicach przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji, w którą od kilku lat angażowani są również nauczyciele i uczniowie naszego gimnazjum. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że czytanie arcydzieł polskiej literatury odbywa się na świeżym powietrzu, najczęściej w parku, gdzie każdy przechodzień może na chwilę usiąść na ławce i oderwać się od rzeczywistości, słuchając wybranych fragmentów utworu.

 

W tym roku w Kępicach akcja odbyła się 15 września, a do czytania „Wesela” - najwybitniejszego dzieła Stanisława Wyspiańskiego, wszystkich zainteresowanych zaproszono wyjątkowo do sali widowiskowej Biblioteki. Niestety, brzydka pogoda pokrzyżowała plany organizatorom akcji, dlatego przeniesiono ją pod dach.  Mimo to w pomieszczeniu dawnego kina udało się stworzyć atmosferę iście weselną. Był długi stół, suto zastawiony jadłem i napojami, świeżo upieczeni małżonkowie, drużbowie oraz liczni goście weselni, którzy śpiewali toasty, tańczyli z młodymi w rytm wiejskiej melodii, raczyli się „trunkami” i oczywiście czytali. Na scenie pojawili się też wybrani uczniowie klasy 2 c, których przygotowała wychowawczyni pani Agata Koziarek  oraz grupa wychowanków pani Alicji Dworakowskiej, czyli reprezentanci klasy 3 a. Wszyscy użyli swoich zdolności aktorskich i całkowicie weszli w role. Trzeba dodać, że równie mocno zaznaczył swój udział nasz pan dyrektor - Jacek Plutowski, który też czytał wybrany fragment utworu Wyspiańskiego i wraz z biesiadnikami śpiewał, tańczył oraz smakował swojskich potraw. Można powiedzieć: I ja tam byłam, słuchałam, oglądałam i wodę z miodem piłam.

Agata Koziarek

b_gimnazjum.jpg