Gimnazjum im. Karola Wojtyły

w Kępicach 

 ul. Szkolna 1a   77-230 Kępice
tel. (fax.) 0-59 858-5113
strona internetowa http://www.gimkepice.pl   e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (sekretariat)

Wyjazd do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

            W maju odbyła się wycieczka dla uczniów naszego gimnazjum do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Sercem Muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2, co czyni ją jedną z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcję historii, której nie wolno nam zapomnieć.

Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Została podzielona na 18 sekcji tematycznych, co odzwierciedla układ sal na wystawie. Na wystawie głównej znajduje się ok. 2 tys. eksponatów, ale nie zabrakło tam również nowoczesnych stanowisk multimedialnych, których  jest ok. 240. Nasi uczniowie mieli możliwość zapoznania się nie tylko z eksponatami, ale również relacjami wideo z czasów wojny, filmami propagandowymi czy przejść się zrekonstruowaną ulicą przedwojennej Warszawy.
Opiekunami wycieczki byli Paweł Kmieć, Ewelina Schweda oraz Monika Makiełła-Pela.

 

Ewelina Schweda

 

 

b_gimnazjum.jpg